неділю, 28 лютого 2016 р.

Цікаві факти про Євразію!


- Першу карту, на якій були зображені Європа, Азія і частина Африки, склав давньогрецький вчений Ератосфен Кіренський (III в. До н. Е.). Вона була дуже недосконала. Суша займала більшу частину карти. Протока Босфор – найвужча міжконтинентальна протока у світі. Її ширина — 750-3700 м. 

Назва означає «бичачий брід». Керченська протока, що з’єднує Чорне та Азовське моря, — наймілководніша у світі: у її судноплавній частині, глибина становить 5-15 м. 
Найбільший у світі архіпелаг — Зондські острови. Він складається з 10 000 островів. 

Найвища гірська система Євразії та світу — Гімалаї — складається з декількох паралельних хребтів, які простягаються з північного заходу на південний схід на 2400 км. Найвищий з них — Головний Гімалайський хребет. Тут знаходяться 11 найвищих вершин світу, висота яких перевищує 8000 м. Якби каміння Гімалаїв розкидати рівномірно по всій поверхні Землі, то її середня висота підвищилася б до 18-20 м. 

Найвищу точку Євразії та світу Джомолунгму вперше підкорили 29 травня 1953 новозеландець Едмунд Хілларі і місцевий житель Норгей Тенцінгс у складі англійської експедиції Джона Хаїта.
 Перше в світі нічне сходження на Еверест здійснили українці Сергій Бершов з Харкова та Михайло Туркевич з Донецька. 

В Євразії знаходиться найвище нагір’я світу — Тибет. Воно охоплює територію близько 2 млн км2, що майже дорівнює площі Гренландії, або чотирьом територіям України. Середня висота Тибету близько 4000 м, а деякі хребти підносяться до шести-і семикілометрової відмітки. Тибет — високогірна пустеля, тут є гейзери і гарячі джерела.

 Найбільше вулканів на Тихоокеанському узбережжі Євразії. Це вулкани Камчатки. Курильських, Японських, Філіппінських, Зондських островів. Тільки на Камчатці і Курильських островах зосереджено 199 вулканів, серед них 67 діючі. Виверження вулкана Безіменного на Камчатці в 1955 р було найпотужнішим у XX столітті, попіл, викинутий вулканом, досяг Британських островів.

І під кінець, декілька коротеньких фактів з життя Євразії. 

Сама швидковиростаюча рослина — бамбук, за день виростає на 90 см.

• Максимальна середньорічна кількість опадів випадає в Черапунджі — 11700 мм на рік.

 • Найпівнічніша з усіх столиць світу — Рейк’явік (Ісландія). 
• Алтай в перекладі з монгольської — «Золоті гори».
 • Кунь-Лунь в перекладі з китайської — «Цибулеві гори», тобто  окремі схили, які поросли диким цибулею.
 • На Малайському архіпелазі росте дерево дуріан, що має плоди з виключно ніжним смаком і таким огидним запахом, що людям заборонено вносити їх в громадський транспорт. 

• У східних берегів Євразії — найглибша океанічна западина — Маріанська (11022 м).


Немає коментарів:

Дописати коментар